REGULAMIN

Filmowe historie STEM
Edycja 2024/2025

I. Organizator

1. Europejski konkurs Filmowe Historie STEM  (zwany dalej Konkursem) jest organizowany przez Instytut Matematyki oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (zwane dalej Organizatorem).

2. Organizator powołuje Komitet Organizacyjny oraz Komisję Konkursową (zwaną dalej Komisją). Komitet Organizacyjny odpowiedzialny jest za organizację Konkursu, Komisja zaś odpowiedzialna jest za merytoryczny przebieg Konkursu.

3.  Komitet Organizacyjny oraz Komisja mają swoją siedzibę u Organizatora, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków.

II. Zasady ogólne

1. Komisja sprawuje kontrolę nad prawidłową i sprawiedliwą oceną zgłoszonych prac.

2. Organizator prowadzi stronę internetową Konkursu, dostępną pod adresem Filmowe Historie STEM. Organizator umieszcza materiały konkursowe nadesłane przez Uczestników na platformach informacyjnych UKEN i w mediach społecznościowych, w tym:

a. Facebook: STEM Film Stories;

b. YouTube:
Matematyka Okiem Sympatyka;
Moje doświadczenia z lekcji STEM;
Polacy i ich wkład w rozwój nauki;

c. Instagram: STEM Film Stories;

d. TikTok: Wideomania UKEN.

3. Lista Laureatów oraz Finalistów zostanie opublikowana na stronie internetowej Organizatora, kanale YouTube oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych.

4. Konkurs prowadzony jest w trzech ścieżkach tematycznych:

– matematyka w ujęciu historycznym i współczesnym;

– doświadczenia z lekcji STEM w mojej szkole;

– ślady polskich naukowców i ich pracy w Europie;
Dany materiał może zostać zgłoszony do konkursu wyłącznie w jednej z wymienionych ścieżek tematycznych.

5. W sprawach związanych z Konkursem nieokreślonych niniejszym regulaminem każdorazowo decyzje podejmuje Komitet Organizacyjny.

III. Cele Konkursu

1. Popularyzacja nauki za pośrednictwem narzędzi teleinformatycznych, multimedialnych oraz przekazu audiowizualnego wśród młodzieży.

2. Pobudzenie ciekawości historycznymi i współczesnymi aspektami pracy badawczej oraz jej zastosowań, z uwzględnieniem wkładu polskich naukowców w rozwój nauki.

3. Krzewienie kultury badawczej oraz poszerzenie wiedzy uczestników i osób zainteresowanych.

IV. Warunki udziału

1. Konkurs skierowany jest do dzieci oraz młodzieży szkolnej, do osób które urodziły się nie wcześniej jak w 2005 roku i nie później jak w 2018 roku i których miejscem zamieszkania jest Europa w rozumieniu geograficznym.

2. Udział w konkursie polega na przygotowaniu materiałów wideo  w jednej ze ścieżek tematycznych wymienionych w punkcie 2.4 i przesłaniu ich do Organizatora za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego wraz ze zgodą na ich publikację na specjalnie utworzonych do celów Konkursu mediach społecznościowych.

3. Do konkursu można zgłosić prace przygotowane indywidualnie lub w grupach nieprzekraczających 3  osoby.

4. Uczestnik poprzez zgłoszenie do Konkursu wyraża zgodę na udostępnienie Organizatorowi niezbędnych danych osobowych (imię, nazwisko, rok urodzenia, adres kontaktowy e-mail) oraz udostępnienie swojego wizerunku w serwisach YouTube, Instagram, Facebook, TikTok.

5. Uczestnik Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za przestrzeganie praw autorskich związanych z wykorzystaną w nadesłanych materiałach konkursowych grafiką, oprawą dźwiękową i elementami wideo.

6. Do Konkursu można zgłaszać jedynie materiały, w których treści merytoryczne są wyrażone w języku angielskim lub języku narodowym z napisami w języku angielskim.

7. Uczestnik może w dowolnym momencie, w trakcie trwania konkursu, poprzez kontakt z Organizatorem wycofać zgody opisane w punktach 2. i 4. Wycofanie zgody oznacza zakończenie udziału w Konkursie, brak możliwości udziału w dalszych jego etapach. Wycofując zgodę, Uczestnik nie może również ubiegać się o dokument potwierdzający udział w konkursie.

8. Osoby z niepełnosprawnością uczestniczą w Konkursie na takich samych zasadach jak pozostali uczestnicy. W przypadku potrzeby dostosowania warunków udziału w Etapie Finałowym wynikających z niepełnosprawności, informację należy zgłosić organizatorowi na 14 dni przed datą Etapu Finałowego.

V. Przebieg Konkursu

1. Organizator wyróżnia dwie kategorie wiekowe:

junior – młodzież urodzona w latach 2010 – 2018 (w przypadku grupy, limit wiekowy dotyczy każdego członka grupy)

senior – gdy co najmniej jeden z autorów jest urodzony w latach 2005-2009

2. Konkurs składa się z dwóch etapów.

– Etap I (zwany również etapem otwartym) trwa od 23 września 2024 do 28 lutego 2025 roku. Termin końca etapu jest nieprzekraczalnym terminem zgłoszenia materiału wideo.

– Etap II (zwany również Etapem Finałowym) odbędzie się w dniach 25-26 maja 2025 roku.

   Szczegółowy harmonogram Konkursu oraz jego poszczególnych etapów będzie ogłoszony na stronie internetowej Organizatora.

3. Etap otwarty:

a. Etap otwarty polega na przygotowaniu materiałów wideo oraz udostępnieniu go Organizatorom w terminie określonym przez harmonogram.

b. Materiał wideo jest przygotowany przez ucznia lub maksymalnie trzyosobową grupę uczniów za pomocą dostępnego dla danego ucznia lub grupy uczniów oprogramowania. Zabronione jest przygotowanie wideo z użyciem oprogramowania pochodzącego z nielegalnych źródeł. Nadzór nad przygotowaniem materiału może zostać powierzony nauczycielowi, który nie może ingerować w treści oraz przygotowanie wideo.

c. Materiał wideo jest prezentacją treści powiązanych ze ścieżkami tematycznymi konkursu. Uczestnicy dokonują samodzielnego doboru treści merytorycznych, opracowania technicznego oraz sposobu prezentacji tych treści.

d. Uczestnik/grupa autorów przygotowuje obligatoryjnie:

– film główny  (długość od 3-6 minut, rozdzielczość 1920×1080, format MP4);

– film motywacyjny (długość do 30 sekund, rozdzielczość 1080×1920, format MP4, zawierający prezentację autora/autorów oraz krótkie omówienie filmu lub motywacji udziału w konkursie;

– miniaturę filmu – będzie ona wykorzystana przy publikacji filmu w serwisie YouTube.
Dodatkowo uczestnicy mogą przesłać materiał promujący ich film (np. fragment głównego filmu) o długości do 30 sekund w rozdzielczości 1080×1920.

e. Przesłane do Organizatorów materiały wideo podlegają ocenie przez Komisję, która kwalifikuje do etapu finałowego do 10 materiałów wideo dla każdej kategorii wiekowej. Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do zwiększenia lub zmniejszenia liczby uczestników Gali Finałowej.

f. W trakcie trwania etapu otwartego ogłoszony jest niezależny konkurs na najpopularniejszy materiał wideo.

i. Konkurs trwa przez cały okres I etapu oraz 10 dni po jego zakończeniu.

ii. Laureatami konkursu na najpopularniejszy materiał zostają Uczestnicy, którzy przygotowali wideo o największej liczbie ”polubień” w okresie trwania konkursu.

iii. Laureaci konkursu na najpopularniejszy materiał wideo biorą udział w etapie finałowym niezależnie od oceny Komisji.

iv. Laureaci konkursu na najpopularniejszy materiał wideo otrzymują specjalne nagrody/wyróżnienia.

g. Ogłoszenie wyników etapu otwartego nastąpi do 4 kwietnia 2025. O wynikach konkursu Uczestnicy zostaną poinformowani przez wskazany w formularzu zgłoszeniowym adres mailowy.

4. Etap finałowy:

a. Etap Finałowy Konkursu polega na prezentacji autorów i filmów lub ich fragmentów, nominowanych do finału.

b. Udział w Etapie Finałowym może być osobisty lub zdalny.

c. Organizator pokrywa koszty osobistego udziału Finalistów (oraz jednego opiekuna każdej grupy) w Etapie Finałowym Konkursu. Koszty udziału obejmują:

i. 1 nocleg dla wszystkich uczestników z odległości do 499 km w linii prostej (kalkulator odległości);

ii. 2 noclegi dla wszystkich  uczestników z odległości od 500 km do 1499 km w linii prostej (kalkulator odległości);

iii. 3 noclegi dla wszystkich uczestników z odległości powyżej 1500 km w linii prostej (kalkulator odległości);

oraz wyżywienie od kolacji w dniu przyjazdu, do śniadania w dniu wyjazdu.
Organizator nie pokrywa kosztów dojazdu Uczestników do Krakowa.

VI. Zasady Fair Play

1. Uczestnicy etapu otwartego zobowiązani są przestrzegać zasad fair play.

2. Uczestnicy etapu otwartego zobowiązani są do samodzielnego przygotowania materiału wideo.

3. Uczestnicy każdego etapu zobowiązani są do przygotowania materiałów z poszanowaniem zasad praw autorskich.

4. W przypadku naruszenia którejkolwiek z zasad fair play Organizator zastrzega sobie prawo do dyskwalifikacji Uczestnika, o czym zawiadamia go za pośrednictwem danych kontaktowych przekazanych w zgłoszeniu.

5. Dyskwalifikacja oznacza usunięcie danych Uczestnika przez Organizatora oraz zakaz uczestnictwa w kolejnych edycjach Konkursu oraz innych konkursach organizowanych przez Organizatora.

6. Uczestnikowi przysługuje prawo do odwołania się do Organizatora od dyskwalifikacji. Uczestnik w ciągu 3 dni zgłasza drogą elektroniczną, listowną lub osobiście zakwestionowaną ocenę jego pracy oraz zawierać merytoryczne uzasadnienie.

7. Posiadane orzeczenia o dysleksji, dysortografii, dysgrafii lub dyskalkulii, choroba lub niedyspozycja zdrowotna oraz zdarzenie losowe w dniu finału nie może stanowić podstawy do odwołania.